13 апреля 2018 года в Буддийском университете завершился второй в этом году , XXII Конкурс по Бурятскому языку "Эхэ хэлэн - Манай Баялиг" , который прошел при поддержке Министерства Культуры Республики Бурятия.
Победителями конкурса стали школьники Бичурского района села Харлун, Харлун представил две команды на этом конкурсе, уровень подготовки видно что очень хороший у школьников. А один из участников с села Харлун Барас Дайндаров стал в этом году победителем Бурятского Республиканского конкурса Батар Дангина и занял почтеное 1 место. А Бурятская Гимназия № 29 г.Улан-Удэ показала хороший результат на этом конкурсе и заняла 4 место. .
Этот конкурс приобрел статус высокий и участники школьники конкурса достигают хороших результатов в знании Бурятского языка. Если брать первые конкурсы и сейчас какие проводятся , мы видим, что результаты очень хорошие и этот конкурс нужно продолжать ни смотря на трудности и препятствия с которыми сталкиваемся иногда.
Радует, что в возрождении Бурятского языка участвуют как и крупные торговые сети, так и Министерства Республики Бурятия.
Этот конкурс прощел при поддержке Министерства Культуры Республики Бурятия.
Язык - это наше богатство.
Конкурс не только повышает знание Бурятского языка, но так же учат детей разным навыкам, таким как:
Вышивание , работа по дереву, выделывание кожи, изготовление скульптур из пластилина, учат детей песням, ставить сценки и так далее..
«ЭХЭ ХЭЛЭН – МАНАЙ БАЯЛИГ». БҮГЭДЭ БУРЯАДАЙ ҺУРГУУЛИНУУДАЙ ХООРОНДО ИВАЛГЫН ДАСАНДА ҮНГЭРЖЭ БАЙДАГ XХIII НААДАМАЙ ДҮНГҮҮД
«БУРЯАД ХЭЛЭН»
гэжэ номинациин Эрхим бүлэгүүд
1. Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда һургуули
2. Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй 1-дэхи бүлэг
3. Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда һургуулиин "Урагшаа" бүлгэм
4. Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда һургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм
5. Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 4-дэхи дунда һургуули
6. Эрхүү можын Оһын аймагай Үбэсын хүүгэдэй уран бэлигэй байшан
7. Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда һургуули
ЭТИГЭЛ ХАМБАДАА ЗАЛЬБАРАЛ, ДОНШУУР МААНИ, САГААН ДАРА ЭХЫН МАГТААЛ
I ҺУУРИ Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда һургуули
II ҺУУРИ Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
III ҺУУРИ Сэлэнгын аймагай Сэлэн-Дүүмын дунда һургуули
УРАН ГАРТАН
I ҺУУРИ Дармаева Лена, Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй 1-дэхи бүлэг
II ҺУУРИ Токтохоева Баира, Ивалгын аймагай Оронгын дунда һургуули
III ҺУУРИ Чойдонова Алина, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази
МОДОН ДАРХАН
I ҺУУРИ Бадмаев Заято, Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй 1-дэхи бүлэг
II ҺУУРИ Цынгуев Игорь, Сэлэнгын аймагай Сэлэн-Дүүмын дунда һургуули
III ҺУУРИ Гомбоев Цыдып, Баргажанай аймагай Хилганын дунда һургуули
УРАН БАРИМАЛ
I ҺУУРИ Урбанеев Галсан, Зэдын аймагай Петропавловкын һургуулинуудай бүлэг
II ҺУУРИ Цыдыпова Катьяни, Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази
III ҺУУРИ Эрдынеев Олзо, Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда һургуули
ХАМБА ЛАМЫН ШАН АБАЛГЫН ТЭМСЭЭН
I ҺУУРИ Чойдонов Арсений, Зэдын аймагай Петропавловкын һургуулинуудай бүлэг
II ҺУУРИ Батуева Эржена, Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда һургуули
III ҺУУРИ Нанзатов Зоригто, Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
суури сургуули оноо
1 Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй 1-дэхи бүлэг
2 Сэлэнгын аймагай Жаргалантын дунда һургуули
3 Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда һургуулиин "Жэмбүүр" бүлгэм
4 Улаан-Үдэ хотын 29-дэхи Буряад гимнази
5 Зэдын аймагай Доодо-Бургалтайн дунда һургуули
6 Зэдын аймагай Петропавловкын һургуулинуудай бүлэг
7 Буряад Уласай үндэһэтэнэй 1-дэхи лицей-интернат
8 Хэжэнгын аймагай Хэжэнгын дунда һургуулиин "Урагшаа" бүлгэм
9 Бэсүүрэй аймагай Харланай үхибүүдэй 2-дохи бүлэг
10 Сэлэнгын аймагай Ноёхоной дунда һургуули
11 Эрхүү можын Оһын аймагай Үбэсын хүүгэдэй уран бэлигэй байшан
12 Улаан-Үдэ хотын 54-дэхи дунда һургуули
13 Зэдын аймагай Цагаатайн дунда һургуули
14 Сэлэнгын аймагай Сэлэн-Дүүмын дунда һургуули
15 Улаан-Үдэ хотын суглуулагдамал "Тэрэнги" бүлэг
16 Улаан-Сүхэ аймагай Шаргалжанай дунда һургуули
17 Мухаршэбэрэй аймагай Галтайн дунда һургуули
18 Ивалгын аймагай Оронгын дунда һургуули
19 Сэлэнгын аймагай Харганаагай дунда һургуули
20 Хориин аймагай Хориин 2-дохи дунда һургуули
21 Захааминай аймагай Мэлын дунда һургуули
22 Баргажанай аймагай Хилганын дунда һургуули
23 Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 4-дэхи дунда һургуули
24 Улаан-Үдэ хотын Зандан Жуу түб
25 Улаан-Үдэ хотын 38-дахи дунда һургуули
26 Сэлэнгын аймагай Новоселенгинскын дунда һургуули
27 Хурамхаанай аймагай Хурамхаанай 1-дэхи дунда һургуули
28 Яруунын аймагай Нарһатын 1-дэхи дунда һургуули
29 Улаан-Үдэ хотын 49-дэхи дунда һургуули
30 Сэлэнгын аймагай Үбэр-Зоохэйн дунда һургуули
31 Хяагтын аймагай Хяагта хотын 3-дахи дунда һургуули
32 Ивалгын аймагай Гэльбэрын дунда һургуули
33 Ивалгын аймагай hужаагай дунда һургуули
34 Ивалгын аймагай Дээдэ-Ивалгын дунда һургуули
35 Ивалгын аймагай Доодо-Ивалгын дунда һургуули
36 Хяагтын аймагай Хяагта хотын 2-дохи дунда һургуули
37 Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын гимнази
38 Улаан-Үдэ хотын 56-дахи физикэ ба тоо бодолгын шэглэлтэй һургуулиин "Солонго" бүлэг
39 Улаан-Үдэ хотын 19-дэхи дунда һургуули
40 Захааминай аймагай Нуртын ба Үлэнтын дунда һургуулинуудай суглуулагдамал бүлгэм
41 Улаан-Үдэ хотын 42-дохи дунда һургуули
42 Улаан-Үдэ хотын 35-дахи дунда һургуули
43 Улаан-Үдэ хотын 46-дахи дунда һургуулиин "Найрамдал" бүлгэм
44 Улаан-Үдэ хотын 44-дэхи дунда һургуули
45 Улаан-Үдэ хотын 32-дохи дунда һургуули
46 Улаан-Үдэ хотын 57-дохи дунда һургуули
47 Улаан-Үдэ хотын 46-дахи дунда һургуулиин "Минии нютаг" бүлгэм
48 Зэдын аймагай Дээдэ-Ториин дунда һургуули
49 Сэлэнгын аймагай Галуута нуур хотын 5-дахи дунда һургуули
50 Улаан-Үдэ хотын 64-дэхи дунда һургуули